Politických vězňů 1531/9
110 00 Praha – Nové Město


LÍPA 4/2019

Lípa 4/2019 ke stažení v PDF

Milé čtenářky, vážení čtenáři,
tyto řádky píši o svátcích vánočních, kdy již konečně opadl shon v nákupních střediscích, na silnicích, ve vlacích… Hlavně to ve zdraví přežít, že, a asi to nebyla jenom moje starost. Nyní 24. 12. odpoledne jsou chrámy konzumu již zavřené a na silnicích postupně zavládl klid. Nákupní šílenství skončilo úplným vítězstvím nadnárodních řetězců, vlastnících již více než zbytnělou síť supermarketů a hypermarketů po naší republice. V období několika posledních dnů před svátky se ani tady u nás před místními 2 nákupáky nedalo s autem zaparkovat, bylo nutno jezdit kolem dokola a čekat, až někdo zvedne kotvu s plným kufrem a vysmahne odtud. Uvnitř šlo skoro o život, s narvanými nákupními vozíky se lidé prodírali skrumáží obdobně postižených lidiček kolem regálů se zbožím. No, ještě že jsou ty Vánoce jen jednou za rok. Cvokhaus.

Doma jsem si po zajetí s autem do garáže oddychl, že je to už za mnou a svátky vánoční mohou v naší domácnosti vypuknout. Nervy opět byly napnuté k prasknutí, jako každý rok propukly hádky, ale od slavnostní večeře nastal konečně vytoužený klid zbraní a já se po rozdání dárků své drahé a již klidné polovičce a své máti mohl věnovat rozbalování a hned, jak to šlo, jsem se zašil s hromádkou nových knih do své pracovny. Jako knihomol jsem fusekle, boxerky, trika, kulicha, šálu, atd nechal bez většího povšimnutí u zářícího stromečku, letos poprvé nikoliv živého, nýbrž jeho kovové moderní nápodoby. Ale největší radost nám stejně udělali naši mladí, poprvé od porodu nám pod stromeček přivezli ten nejkrásnější možný dáreček, hezoučkou holčičku. Ta moje jí už od porodu viděla dvakrát, pro mne to byla ten večer ale premiéra. Konečně jsme se tak dočkali vnoučete, tedy vnučky. Že si ale ti mladí dali s miminkem načas, jsou spolu 18 let, taky už to bylo za minutu dvanáct. U nás ale u jednoho děcka nezůstane. Nastal tu z ničeho nic bejbybům, druzí naši mladí mají termín porodu za 14 dní. Tihle jsou spolu už 10 let. Nechtějí prý dopředu vědět, zda to bude holčička nebo kluk. Moc se těšíme na další děťátko v naší rodině. No, v době, kdy budete číst tyto řádky – a když vše proběhne v pořádku, jak si moc přejeme – bude už ten drobeček mezi námi. Vítejte miláčkové tady v naší české kotlině a ať vás štěstí, láska, radost provází celým životem.
Milí čtenáři, musel jsem se s vámi podělit o svou radost novopečeného dědečka, těšícího se ze svých prvních vnoučátek. A přeji vám v tom novém roce 2020 vše jen dobré a samozřejmě zajímavé počtení s naší Lípou.

Jan Poláček, šéfredaktor periodika Lípa a člen předsednictva VNK

 

 

Z obsahu Lípy vybíráme:

002-Karel Sýs. Jaký sme aneb Listopadové říjení
009-Karel Sýs. Dusno nebo hnusno
012-Karel Sýs. Úloha masa v dějinách
013-Petr Žantovský. Svět a Slované. TGM
018-Mária Václavjaková. Lipa
019-Jiří Jaroš Nickelli. Ničení českých knih a jazyka

020-LUBOMÍR BROŽEK. Experiment
022-JAN DAWIDKO. Zima
024-ŠTĚPÁN FORGÁČ. Texty
026-PETR MUSÍLEK. Historie
028-JAROMÍR NOHAVICA. Každý si nese své břímě
030-VLADIMÍR PINTA. V českém tržním vichru
032-BOHUMÍR POSPÍŠIL. Souznění
034-MAREK ŘEZANKA. Situace
036-JAN ZEMAN. Československo 1939-45. 7. díl
038-JIŘÍ ŽÁČEK. Život je boj

040-Babišův sen a Vlastimil Vondruška na Twitteru
041-Vlastimil Vondruška. Dejte nám už pokoj se svým aktivismem
044-Jiří Jírovec. Sraz náměstních hňupů
049-Jiří Jírovec. Hrob neznámého bezdomovce
052-Milan Kohout. Milí přátelé
053-Jiří. Karel Gott má informace
053-Milan Kohout. Honzíčku. K úmrtí Karla Gotta
054-Miroslav Kavij. Komu straní premiér Babiš
055-Ardian Sokoli. Protest v Praze
056-Lubomír Man. Pro koho to čučkař Koudelka z BISky vlastně pracuje
057-Bývalý pilot CIA. Nebyla to letadla, co zbouralo mrakodrapy WTC
059-Stephen Lendman. Pomalé zabíjení Juliana Assangeho
061-Assangeovi hrozí smrt, varují lékaři
062-Paul Craig Roberts. Nezodpovědnost malých národů
064-Pavel Krasnov. Operace Nemyslitelné
071-Viktor Burbaki. Staronová strategie USA vůči Rusku