Jan Zeman: Notre Damu požár

Jan Zeman

Notre Damu požár

Notre Damu požár
Monstrózní pořad
Jak červený kohout
Francouzský erb zdolá
Na všech televizních stanicích
Veliké zástupy truchlících
Jak celý svět proto truchlí
Mnohým ale hladem kručí
Krokodýlí slzy
Někoho pomátly
S peklem se paktují
Zničené památky
Jinde jsou lhostejné
Dobře prodejné
Novinářské duše
Za patřičný peníz
Je kde kdo mít může

(8. 5. 2019)

Ještě hoří chrám Notre Dame
Francouzská prokuratura
Už má jasno:
„Požár způsobili
Neopatrní dělníci…“
(Stává se prý často)
Ukazuje se to
Jako nesmysl
Sleduje prokuratura
Dál svůj úmysl:
„Požár způsobily
Rozvody elektřiny!“
Jsou však ni deset let nové
Najít je v ohnisku požáru
Je nad úřadů síly
Neb tam nikdy nebyly
Na rozkaz z míst nejvyšších
Prokurátoři pravdu zabili
Požár byl podle všeho
Úmyslně založen
I když byl kus historie
Nejen Francie pohřben
Vyšetřit se nesmí nic
Mohl by padnout
Na muslimy
Žhářský stín
Eurohujeři nejen
Ve Francii mlčí
Zašlápnutá morálka se
V záchodové míse krčí
Evropskou unii
Bez milosti ničí
Vražděný rozum
Kvičí
Milión chvilek
Pro demokracii
Pro vládu mafií

Ještě hoří chrám Notre Dame
Francouzská prokuratura
Má jasno
Tak jako západ
Když Ukrajinci
Sestřelili
Malajsijské letadlo
Obvinili Rusko
Ještě dříve
Než ho sestřelili
Doufali že
Prezidenta Putina
V něm zabili
Zabili však v něm přes dvě stě
Cestujících Holanďanů
Nenadávali jim
Do buranů
Západ se za Ukrajince
Plně postavil
Rozum oprátkou
Napravil
Stejně jako když Britové
Otrávili Skrípalovi
Připočetli vlastní zločin
Ruskému ořovi
Svoji trapnou verzi po té
Několikrát měnili
Však brutální embargo
Proti Rusku
Zpevnili
Stejně jako jejich
Spojenci v hlouposti
V jaderné válce z obětí
Nezůstanou ni kosti

Jistý známý novinář
Podvodník
A známý lhář
Vyznávající zvrácenou
Teorii multi kulti
S níž se lze vypracovat
Na největší kurvy
Když slavný chrám
Notre Dame vzplál
Hořel
Uvítal prokuratury ortel
Se vší pravděpodobností
Byl chrám neúmyslně zapálen
Na budoucí vyšetřování
Příčin požáru
Se ihned vykálel
Klaka novinářů z mainstreamu
To opakuje
Falešná novinářská
Zase duje
Jistě aby možnost
Hledat žháře
Ztratila se
Ve francouzské páře
Český hasič Vítek píše
Oceňuje pařížské hasiče
Za hašení chrámu
Přehlédl že přehlédli
Varovnou bránu
Při prvním varování čidla
Nezjistil hasič nic
Čidlo špatně směrované
Ztratili dvacet tři minut
Pak už nemohli
Zachránit víc…

Studie o ohrožení chrámu
Notre Dame
Po tři roky tajena
Aby snáze mohla nastat
Ohnivá zmýlená

(15. / 16. 4. 2019)

Česká novinářka
Internetové televize
Bída s hloupostí vize
Dělá si selfíčko
S hořícím Notre Dame
Svou velikou hloupost
České veřejnosti
Na obdiv dá

Hoří chrám Notre Dame

Hoří chrám Notre Dame

 počítadlo.abz.cz

Stavební technik katedrály Notre Dame o příčině požáru | Radio Vaticana…

I jako laik jsem si totéž říkal, když jsem viděl již rozhořelý požár na záběrech v televizi. Taky jsem si říkal, kdy se asi zjistí úmyslné zapálení a jestli se to zveřejní, zvláště pokud žháři budou muslimové.

Takové hranoly obrovských průřezů a ještě z dubového dřeva nechytnou jen tak. Divím se, že oficiálně si dovolí takové debility zveřejňovat. Dokonce jedna z tvrzených debilit byla, že tam někteří dělníci proti zákazu při práci kouřili. Po pěti minutách cigareta zháší a teplota oharku, i když je relativně vysoká, nemůže v těch svých rozměrech a rozměrech dřevěných trámů dřevo za tu dobu zahřát tak, aby vzplálo.

Navíc to začali hasit až už to hořelo jako fagule. Přece než ty plameny dosáhly takových plošných rozměrů, to netrvalo 20 minut, to muselo hořet dlouho, než to začalo být vidět zvenku… Dubové trámy nejsou sláma! To zase opět někdo něco kryje a z lidí dělají blbce.
https://www.radiovaticana.cz/clanek.php?id=29295

Paříž.
Bývalý generální inspektor historických památek Benjamin Mouton, který v r. 2010 dohlížel na zavádění protipožárních systémů v pařížské katedrále, řekl ve francouzské zpravodajské televizi LCI v den požáru, který v přímém přenosu komentoval: „Vůbec to nechápu. Rozšíření požáru je extrémně kuriózní. Dubové dřevo, z něhož byl vybudován strop, bylo maximálně tvrdé, běžným ohněm se nemohlo vznítit. V r. 2010 jsme vyměnili veškeré elektrické vedení dle nejnovějších standardů. Neexistuje tedy žádná možnost zkratu jakožto příčiny požáru. Navíc byl v katedrále instalován protipožární systém a ve dne v noci tam jsou přítomny 2 osoby, které monitorují situaci a dohlížejí na chod všech těchto systémů. Jsem zkrátka šokován tím, že došlo k tomuto požáru. Je to nepochopitelné,“ řekl francouzský stavební technik Benjamin Mouton, který bděl nad katedrálou v l. 2000-13. Pro 1 francouzský časopis věnující se problematice stavebnictví BatiActu pak ještě dodal: „Během 40ti let jsem nikdy neslyšel o takovémto požáru. Bylo by zapotřebí opravdu velkého množství hořlaviny, aby se požár mohl rozšířit tak, jak jsme to viděli. Dubové dřevo je totiž maximálně ohnivzdorné. V budově celé katedrály existuje jen minimum elektrických přístrojů a z jejího stropu jsme elektrické vedení úplně odstranili v r. 2010,“ říká francouzský generální inspektor historických památek Benjamin Mouton.‎

Souhlas, zahoření takto vůbec nemůže nastat. Aby došlo k zahoření ve tvrdém dřevě, je nutno toto navrtat, uložit tam zápalnou látku anebo zdroj maximálního tepla, př. hořák svářečky, el. oblouk apod. – a to se již pohybujeme v oblasti sabotáže, nikoli náhody! Nebo polít trámy extrémní dlouho hořící hořlavinou.

Ing. Jan Zeman, CSc., Praha                                                         17. 4. 2019

Tak Francouzům shořel chrám Notre Dame

Gotický chrám Notre Dame byl v centru Paříže postaven v letech 1163 – 1345. Spolu s remešskou katedrálou, místem korunovace francouzských králů, je symbolem Francie, asi jako u nás gotický chrám svatého Víta na Pražském Hradě. Problém je, že v tragické noci z 15. na 16. dubna 2019 ho postihl ničivý požár.

Základní údaje o ničivém požáru chrámu Notre Dame v Paříži jsou známé. Čidlo v chrámu první varování vyslalo v 18.20, když jeden ze službu konajících hasičů nebyl na kontrolním pracovišti. Druhý se podíval do kamery hlídající chrám. Žádné plameny prý neviděl. Druhé varování přišlo v 18.43. To už byl zjištěn požár. Velmi rychle se po střeše chrámu šířil. Již kolem 20. hodiny se měla do hlavní lodě chrámu zřítit první část hořící střechy a 92 m vysoká štíhlá věžička uprostřed chrámu. Před ohněm se podařila uchránit jen severní průčelí chrámu s dvěma hlavními věžemi. Tedy, shořela hlavně střecha. Její hořící části se propadaly do chrámu a devastovaly jeho vnitřek, podobně kouř a žár ohně.

Část historicky cenných pokladů v něm uložených se podařilo z hořícího chrámu vynést, popř. v něm shodou okolností nebyly, část jich byla ohněm, kouřem a hašením zničena a další část více či méně poškozena. Celkový rozsah poškození chrámu a historicky cenných předmětů v něm uložených se zjišťuje. Není zřejmě přehnané tvrzení, že oheň zničil „nevyčíslitelné kulturní dědictví“ A v zásadě i kus Francie. Křesťanské dědictví Francie je ale ve Francii dlouhodobě systematicky ničeno, v posledním čtvrtstoletí pod praporem nechvalného multikulturalismu EU typu včetně reálné podpory rostoucí islamizace země.

Asi 300 hasičů bojující s ohněm mělo zásadní problém, snažit se při hašení nezničit obvodové stěny chrámu, aby se nezřítil. Když se na kameni setká oheň a voda, kámen rád puká. Tím spíš, když obvodové zdi jsou z vápence, na kterém Paříž stojí. Proto se ničivý oheň podařilo zcela uhasit až v úterý kolem desáté dopoledne.

Příčiny požáru nejsou známé. Chrám byl toho času v rekonstrukci. Ještě chrám Notre Dame hořel a francouzská prokuratura měla jasno: oheň podle předběžného ohledání způsobilo neúmyslné zavinění nedbalostí dělníků při rekonstrukčních pracích. Když se tato verze ukázala jako neudržitelnou, prohlásila francouzská prokuratura, že příčinou požáru je podle všeho vadná elektroinstalace. Že v celém chrámu byla ani ne před deseti lety kompletně vyměněna za nehořlavou a že v ohnisku požáru se žádná nenacházela, nestojí za vysvětlení.

Podle fotek je zřejmé, že začalo hořet u čerstvě renovované střechy. Ta rychlost zjištění předběžné příčiny požáru udivuje. Také vyvolává mediální bouři a vášně. Včetně hrubého urážení těch, kteří kladou nepříjemné otázky. Nejen ve Francii. Po internetu koluje video, jak se po lešení a střeše katedrály pohybuje hodinu před vypuknutím požáru neznámý muslim.

Co selhalo?

Že si mnozí nejen francouzští politici kolem této tragédie honili triko, nepřekvapuje. Že francouzský prezident Emanuel Macron vystoupí tak špatně, že mnohé pobouří, je též v normě. Zatím zkazil vše, na co sáhl. Lepší to podle všeho nebude. Chápu Radima Valenčíka, že na svém blogu v článku „Co selhalo a hodně selhalo?“ klade nepříjemné otázky:

„1. Byly to bezpečností (protipožární) normy a opatření (a že žijeme v hodně bezpečnostně „přenormované“ době, tak to tedy muselo být hodně velké selhání!)?

2. Nebo normy byly dobré, ale vládl naprostý a mnohonásobný šlendriján při jejich dodržování (to nemohlo být porušení jedné normy, ale opakované porušení mnoha norem!)?

3. Nebo to někdo udělal z nějakých perverzních důvodů záměrně (ale to se v případě dobrých bezpečnostních norem a jejich dodržování musel hodně snažit!)? …

Podložená a komplexní odpověď je zcela zásadní pro to, aby se něco podobného neopakovalo.

Proto mě doslova šokovalo to, že

1. V komentovaném zpravodajství v celém našem mediálním mainstreamu tyto otázky (otázka a její alterantivní podotázky) nepadly.

2. Neobjevily se ani ve vystoupení Macrona.

3. Když jsem se je pokusil v reakci na konkrétní prezentace události nastolit, začal jsem být určitým typem lidí kádrován.“

Český politolog žijící v Anglii Alexandr Tomský upozorňuje, že „Notre-Dame je v muslimské čtvrti. Mše hlídá policie. Kostely ničí muslimská mládež jako sport. … Nejen ve Francii, ale také v Německu a ve Švédsku. … Ve Francii podle zjištění anglo-amerického think tanku Gatestone Institute dochází v průměru ke dvěma útokům na kostely denně a četnost narůstá. Celkem Francie eviduje 1 063 útoků na kostely a křesťanské symboly (kříže, sochy).“

Také chrám Notre Dame se stal v poslední době dvakrát terčem útoků. V září 2016 před ní bylo objeveno auto se sedmi kanystry benzinu a s texty v arabštině. Policie v souvislosti s tím zadržela tři ženy, přičemž jedna z nich byla zasnoubená s Adelem Kermichem, jedním z útočníků, kteří v roce 2016 v kostele v Normandii zavraždili 85letého kněze Jacquese Hamela podříznutím hrdla a vážně zranili dalšího muže ve věku 86 let. O rok později došlo před katedrálou k napadení policisty kladivem. Policisté útočníka posléze postřelili. Jednalo se o novináře Farida Ikkena. Vyšetřovatelé později v jeho bytě měli nalézt nahrávku, na které Ikken slibuje věrnost ISIS.

Tradiční veliké pokrytectví západu

Západ je tradičně velice pokrytecký. Provozuje politiku dvojího metru. S vypálením stovek křesťanských pravoslavných kostelů a desítek klášterů v srbském Kosovu Albánci pod ochranou vojsk USA a dalších západních zemí západ včetně Francii problém neměl. Podobně podporoval islamisty včetně ničení křesťanských kostelů v Iráku, v Sýrii, v Libyi a v dalších muslimských zemích, o množství historických památek všeho druhu zničených vojsky USA, Velké Británie a dalších v řadě muslimských států nemluvě. Nyní prolévá krokodýlí slzy nad zkázou chrámu Notre Dame, symbolu Francie. Francouzský prezident Emanuel Macron si zoufá: chtěl být druhým Napoleonem Bonapartem a zatím bude jen Napoleonkem, kterému shořel chrám Notre Dame, jeden ze symbolů Paříže i kdysi hrdé, dnes těžce nemocné Francie.

Chápu ale smutek řadových Francouzů, že tento známý symbol Francie těžce utrpěl. Chápu také deklarované odhodlání bohatých Francouzů chrám Notre Dame obnovit a finančně na obnovu chrámu přispět. Obnova chrámu Notre Dame nebude snadná ani levná.

Jak se zabezpečen chrám svatého Víta na Pražském Hradě?

Na závěr položím stejnou otázku, jako Radim Valenčík: „Jak je zabezpečen chrám svatého Víta na Pražském Hradě?“ Nemyslím teď před nenasytnými katolickými preláty, ale před bratrstvem červeného kohouta. Prý dvaceti miliony korun ročně. Tedy, ta částka připadá na protipožární ochranu celého Pražského Hradu. Neříká nic o efektivnosti vynaložení těchto nákladů. Totiž, když začne červený kohout řádit, nemá smysl zpívat: „Co jste hasiči, co jste dělali?“ a to i v situaci, kdy zásah připomíná ten z Formanova filmu „Hoří má panenko…“

 * * *

Chrám sv. Víta od severozápadu

Chrám sv. Víta od severozápadu