Odešel Václav Vorlíček, věčný skaut


Nepříliš známou skutečností je, že režisér a scenárista Václav Vorlíček (narozen 3. června 1930 Praha, Československo – zemřel 5. února 2019 Praha, Česká republika) byl v mládí skautem. Vzpomínal na to:
„Absolvoval jsem jako vlče tři tábory a jako sedmiletý skládal vlčácký slib. Byl to opravdu silný zážitek – když se u táborového ohně malý kluk s vyvalenýma očima zavazuje k něčemu velkému, na celý život, to se pak vynořuje z podvědomí často. Jako režisér musíte řídit kolektiv lidí různých profesí, kteří jsou zainteresovaní na společné věci. Řídit kolektiv se člověk učil už ve skautské družině.
Jako rádce jsem pod sebou měl skupinu šesti sedmi kluků, doslova jsme pak byli i na jedné lodi: Jela se třeba Vltava, cesta trvala týden, museli jsme být týden na jedné lodi a všechno zvládnout, nerozbít pramku v proudu na balvanech… Tím, že člověk formoval jiné, formoval vlastně i sám sebe.“
(Zdroj: https://www.skaut.cz/skauting/zname-osobnosti/vaclav-vorlicek/)

„Byl jsem takový šašek. Rád jsem si u táboráku vymýšlel historky, abych pobavil a někdy i vystrašil děti v našem skautském oddíle,“ vzpomínal na členství u vodních skautů. Tam jsou taky počátky jeho zájmu o filmování. Jeho skautský vedoucí napsal námět na film, ve kterém si on zahrál komparz.
(Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/kazda-vterina-kterou-prosmejeme-nam-prodluzuje-zivot-zemrel-vaclav-vorlicek-7527254)
Poznámka: Jedná se o film Na dobré stopě z roku 1948 (režie Josef Mach, kamera Jaromír Holpuch, spoluautor námětu a odborný poradce Jaroslav Novák, vedoucí pražského Pátého oddílu vodních skautů) ve kterém Václav Vorlíček ztvárnil roli „skauta“. Poslední filmovou rolí Václava Vorlíčka byl „důchodce na ulici“ ve filmu Saxána a Lexikon kouzel z roku 2011.
(Zdroje: http://www.filmovyprehled.cz/cs/film/396069/na-dobre-stope; http://www.filmovyprehled.cz/cs/person/1044/vaclav-vorlicek)

Jako malý chodil do skautského oddílu, jenže pak Němci skauting zakázali a nastala vynucená pauza.
„Ale už desátého května po osvobození přijela spojka, že se oddíl zase schází, a hned v létě jsme jeli na tábor. Vedoucím našeho oddílu byl Jaroslav Novák, který mj. napsal scénář k filmu Na dobré stopě. Barrandov jej přijal a v roce 1947 k nám na tábor přijeli natáčet. Byla to taková jednoduchá romantická historka, v níž jsem se objevil i před kamerou, ale důležité bylo, že jsem se tam skamarádil s režisérem a kameramanem.“
(Zdroj: https://www.novinky.cz/zena/styl/197913-reziser-vaclav-vorlicek-i-blbosti-se-museji-delat-dusledne.html)

Eva Procházková: Václav Vorlíček – režisér (rozhovor):
Vymýšlel jste si jako malý kluk pohádky?
Fantazie jsem měl dost, vymýšlet pohádky mě bavilo. Ale spíše než pohádky to byly hororové příběhy, kterými jsem s velkým potěšením strašil své kamarády. U táborových ohňů jsem býval oblíbeným vypravěčem a šaškem. „Vorlíček, trvalý zdroj neklidu,“ říkával o mně můj třídní profesor.
Proč jste začal přemýšlet o profesi režiséra?
Byl jsem velký fanda do filmů, jak to šlo, seděl jsem v kině. V sedmi letech jsem byl přijat do pražského pátého oddílu vodních skautů jako „vlče“ (pozn. redakce: teprve až ve 12 letech se vlče stává skautem). Můj vedoucí Jaroslav Novák byl civilním povoláním spisovatel, psal dobrodružné příběhy pro kluky a taky napsal námět na film. Námět byl přijat a při jeho realizaci náš oddíl „účinkoval“ jako kompars na letním táboře v roce 1947 – skauti na táboře. Celé natáčení jsem bedlivě sledoval. Běhal jsem za režisérem, za kameramanem a na všechno jsem se vyptával. A tehdy jsem si řekl, že když tak rád vyprávím, mohl bych zkusit vyprávět pomocí obrázků a to byl počátek mého zájmu o „režisérskou profesi“. Zmiňuji to hlavně proto, že skauting a členství v pátém oddílu vodních skautů ovlivnily celý můj další život.
(Zdroj: http://www.ibestof.cz/film-a-divadlo/vaclav-vorlicek—reziser.html)

Rozhovor ředitele Skautského institutu (Miloš Říha – Šípek) s Václavem Vorlíčkem nejen o skautingu pod titulem „Skautská vize: Václav Vorlíček“ naleznete zde (délka záznamu 1:06:10):
https://www.youtube.com/watch?v=B2CMpltm8Wk

Z internetových zdrojů vybral František Knížek

počítadlo.abz.cz